Patnos Belediyesi’nin düzenlediği Kutlu Doğum Etkinliği’de izdiham

Ana Sayfa » ETKİNLİKLER » Patnos Belediyesi’nin düzenlediği Kutlu Doğum Etkinliği’de izdiham

Patnos Belediyesi’nin düzenlediği Kutlu Doğum Etkinliği’de izdiham

Programın açılış konuşmasını Patnos Belediye Başkanı Cem Afşin Akbay yaparak konferans başladı.Başkan Akbay, “Tüm insanlığa kurtarıcı olarak gönderilen Peygamber Efendimiz bizlere sevgiyi, kardeşliği, insanlara iyilik yapmayı, ahlaklı ve dürüst olmayı, adaletli davranmayı öğütledi. ‘Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir’ hadisiyle tüm insanların birbiriyle kardeşçe yardımlaşmanın, ‘İki günü birbirine eşit olan zarardadır’ hadisiyle de insanlığın huzuru için çalışmanın ve ilerlemenin önemini bizlere hatırlattı. İnsanlığın huzur içinde yaşayabileceği bir dünya için temel insani değerleri ortaya koyan Yüce Peygamberimizin doğumu, tüm insanlık için karanlıktan bir kurtuluş ışığı olmuştur” dedi.

“Kitabımız Kur’an-ı Kerim, Peygamber Efendimiz aracılığıyla insanlığa indirilmiş ve tebliğ edilmiştir. Hazreti Muhammed (S.A.V.), bütün insanlık için örnektir. Peygamberimiz, hayatı boyunca rahmet, sevgi, hoşgörü ve adalet gibi tüm erdemli değerleri kişiliğinde toplamıştır. Ebedi hayatımızda onun şefaatine mazhar olmamız dileğiyle, Kutlu Doğum Haftasının Patnos’lu hemşerilerime ve tüm İslam Alemine hayırlara vesile olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Kutlu doğum programına Dünya birinciliği bulunan Mısırlı Hafız Alper Kanderun’un okumuş olduğu Kuranı Kerim tilaveti ile başlandı.Daha sonrasında ses sanatçısı Celaleddin Ada tarafından okunan birbirinden güzel ilahiler sonrasında Prof. Dr. Necmettin Nursaçan tarafından Peygamber Efendimiz konulu konferansa geçildi.

Kutlu Doğum Programı Prof. Dr. Necmettin Nursaçan’ın sohbeti ile başladı. Hz. Peygamber’in hayatından kesitler anlatan Nursaçan, birbirine zıt olan huyların Peygamber Efendimizde zirve noktasında olduğunu söyledi. Prof. Dr. Necmettin Nursaçan sohbetinde Kuran’a da yer verdi. Aradan geçen zamana rağmen Kur’an ayetlerinin hala doğru çıktığına dikkat çeken Prof. Dr. Nursaçan, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Bizim ömrümüzde aydınlatmada, iletişimde, ulaşımda ne değişiklikler oldu değil mi? Kuran geleli çok zaman oldu birisi çıkıp da, ‘Kur’an şöyle söylüyor ama o ilmin aydınlığında değişti, demode oldu’ diyemiyor. Hatta dün anlayamadığımız ayetleri bugün daha iyi anlıyoruz. Şurada pehlivanlar var diyelim. Pehlivanın biri çıkmış var mı bana rakip diyor. Öteki pehlivanlardan ses çıkmıyor. Öyleyse bu pehlivanı hükmen şampiyon ilan etmek gerekmez mi? Kur’an böylesine meydan okuyor. Karşılık veren yok.” Prof. Dr. Nursaçan, sohbetinin sonunda programa katılanlarla birlikte dua etmeyi de ihmal etmedi.

Patnos Belediyesi Kutlu Doğum Haftası nedeniyle Patnos İlçe Stadyumunda Kapalı Spor Merkezi’nde program düzenledi. Konferans salonundaki programa Patnos Kaymakamı Engin Yalçın, Belediye Başkanı Cem Afşin Akbay, Dedeli, Belediye Başkanı Veysi DurakCumhuriyet Başsavcısı Resul Narin,Ağır Ceza Reisi Cengiz Doğan,İlçe Müftüsü Lütfü Kocatürk, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Salih Eskin,ilçede faal olan Stk’lar,kurum müdür ve amirleri ile binlerce vatandaş tarafından coşku ile izlendi.

28 Nisan 2016