Patnos Belediyesi Kutlu Doğum Haftası Programı Düzenlendi

Ana Sayfa » ETKİNLİKLER » Patnos Belediyesi Kutlu Doğum Haftası Programı Düzenlendi

Kutlu Dogum Patnos (5)

Patnos Belediyesi Kutlu Doğum Haftası Programı Düzenlendi

Patnos Belediye’si tarafından düzenlenen ‘Kutlu Doğum Haftası’ programında konuşan Belediye Başkanı Cem Afşin Akbay, Bizler Müslüman bir toplumda, ülkede, ailede doğduk ve yaşıyoruz. Doğruyu, yanlışı, iyiyi, kötüyü, helali, haramı, günahı, sevabı öğrenebileceğimiz bir toplumdayız dedi.
Başkan Akbay, Hazreti Peygamber’in doğumunun Müslümanlar ve bütün insanlık için en önemli bir gün olduğunu vurguladı. Sevgili Peygamberin alemlere rahmet olarak ve kıyamete kadar örnek olarak gönderildiğini dile getiren Gerek, şunları söyledi Peygamberimiz de ‘Ben güzel ahlakı tamamlamak üzere geldim’ diye buyurmuştur. Bu bakımdan dini, dünyevi, manevi ve ahlaki hayatımızın en büyük rehberi hiç şüphesiz ki sevgili Peygamberimizdir. 1444 yıl önce insanlığın, yaratanını, ona karşı kulluğu, mahlukata karşı sevgiyi, saygıyı ve merhameti unuttuğu hatta her türlü şiddetin, kötülüğün, haksızlığın, yalanın, iftiranın, riyanın yapıldığı insanlık şeref ve haysiyetinin onur ve itibarının hiçe sayıldığı, cehalet ve zulmün kol gezdiği bir dönemde sevgili Peygamberimizin doğumu, örnek hayatı ve öğretileri insanlığa doğru inancı, kulluğu ve güzel ahlaki, sevgiyi, saygıyı, merhameti ve şefkati öğretmiştir. Bu anlayışla sevgi, saygı ve merhamet toplumu oluşturmuştur. Sevgiyi, saygıyı, şefkati, merhameti tanımaya ve hakim kılmaya her zamankinden daha çok muhtaç duyulduğuna işaret eden Gerek, bugün birlikte yaşama konusunda genelde insanlığın özelde ise Müslüman toplumların karşılaştığı sorunların çözülmesine ihtiyaç olduğunu söyledi. Gerek, bütün bu olumsuzlukları ortadan kaldıracak şeyin Kur-an’ı Kerim’de övülen sevgili Peygamberin çağlar üstü örnekliğini ve sözlerini esas alarak öze dönmek olduğunu kaydetti.
Patnos Belediyesi Program, Sonunda gül ve Kuran-ı Kerim dağıtımı, Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen kompozisyon, şiir ve mektup yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardından ilahi dinletisi, ile son buldu.

15 Nisan 2015